Летните пожари са унищожили над 32 хиляди декара гори у нас. Това съобщиха за Investor.bg от Изпълнителната агенция по горите, отчитайки пораженията от палежите.
Заради необичайно високите летни температури пораженията от пожарите се превръщат в огромна заплаха за населените места, в близост до огнищата, предупреждават еколози и горски. Статистиката за трите летни месеца през тази година показва, че най-много пожари е имало край Бургас, Берковица, Видин, Сливен и др.
По данни на регионалната дирекция в Бургас са унищожени над 8 хил. дка с гори, над 7 хиляди дка са засегнатите площи във Видинско, над 6 хил. дка в Сливенско и др. Данните не включват засегнатата земеделска земя, поясниха от Aгенцията по горите.
Окончателната статистика за щетите от летните пожари ще бъдe готовa едва през есента, затова и на този етап експертите не се наемат да прогнозират какви ще бъдат финансовите загуби.
През 2007 г., отбелязала най-големи поражения за природата, са отчетени финансови щети за близо 10 млн. лв., сочат данните на агенцията.
През 2001 г., когато пожарите са унищожили близо 204 хил. дка гори, финансовите загуби се изчисляват на 1,5 млн. лв., съобщиха от агенцията.
Огромните щети от пожарите обаче остават за природата и дивите животни.
Междувременно стана ясно, че пожарът, който изпепели 80 хил. декара в Странджа, е локализиран, но борбата с огъна продължава с помощта на военните. Остава в сила и обявеното бедствено положение в община Средец, информира и bTV.
До момента са локализирани четири от огнищата. Огнището в района на село Вълчаново обхваща 350 дка смесена гора, а това при Момина църква - над 700 дка.
На този етап причината за огъня в Странджа не е установена, но вероятно пожарът е тръгнал от изхвърлена цигара край пътя.
160 души пожарникари, доброволци и полицаи участват в гасенето на пожара. Военнослужещи също се включват в потушаването, съобщиха от Министерството на отбраната.
Общо 40 действащи огнища има в Бургаска област в момента.
Хората в село Факия изкараха безсънна нощ. От двете страни на селото гори. Стихията обхвана площ от 11 хил. декара. Гори основно суха трева и ниска растителност.