Мигове в злато. Най-запомнящите се моменти на Олимпиадата

DenNews.bg
13.08.2012
размер на текста:

Запалването на огъня също е сред най-забележителните мигове на Олимпиадата. Снимки: Getty Images; Reutesr, AP, Zimbio, PA, Daily Mail

След края на най-чаканото спортно шоу-летните Олимпийски игри в Лондон 2012 г., агенция “Асошиейтед прес” избра 20-те, най-запомнящите се моменти на Игрите.
Изпълнени със сълзи от радост и падение и тази година Олимпийските игри донесоха както лични рекорди, така и световни постижения.

Англичанинът Анди Мъри сътвори чудо. Прати у дома Роджър Федерер със сребро.


За златен миг номер едно бяха отбелязани световните рекорди на знаменития Майкъл Фелпс. Усмихнатият американец стана не само спортистът, с най-много медали в историята, а и най-успешният плувец за всички времена. Фелпс каза „сбогом” на Олимпиадите с невероятното си представяне, дошло във финала на щафетата на 4 по 100 метра с отбора на САЩ.
Неговият актив е 18 златни медала от общо 22. Титанът в плуването постигна всичките си цели с усмивка, както го изпрати и спортният свят.
Втори златен момент беше присъден на най-бързият мъж на планетата Юсейн Болт. Шоуменът откри своята кампания в Лондон със златен медал в спринта на 100 метра, а след това успя да стане и първият лекоатлет, защитил също титлата си в бягането на 200 метра, където всички отличия бяха за Ямайка.

Фелпс е царят на миговете, носещи рекорд. Али остана в историята, като първата жена от Саудитска Арабия. Тя не успя да се пребори с конкуренцията, но се пребори да се състезава с традиционна забрадка.

Всичко това беше подкрепено със световен рекорд в щафетата на 4 по 100 метра.
Англичанинът Анди Мъри се нареди на третото златно място в класацията, след като грабна златото, побеждавайки великия Роджър Федерер. Тенесисът си тръгна разплакан от кортовете на "Уимбълдън", но не заради нова загуба в турнирите от Големия шлем, а заради спечелената най-престижна спортна награда.
На четвърта позиция сред най-добрите моменти, се нарежда Мо Фарах, който спечели бяганията на 5 и 10 хиляди метра. Дори и Болт беше принуден да покаже "Мобот" - жестът, който Мо Фарах показа след златния си медал в бягането на 5 хиляди метра.
Роденият в Могадишу атлет, но състезаващ се за Англия, влезе завинаги в историята на леката атлетика за своята страна, като стана първият британец със злато и едва седмият мъж, който печели на 5 и 10 хил. метра.
Американските бегачи, заслужено стават пети, като подобриха световния рекорд от 40. 82 от 1985 г. с 55 стотни.
Първата в историята състезателка, изпратена на Олимпиада от Саудитска арабия грабна и шестия върховен момент. Джудистката Али Серай Абдулрахим Шахеркани, едно скромно момиче без международен опит и със фередже на главата, направи своя дебют пред света и милионите зрители на Олимпиадата.
Тя издържа само 80 секунди, но спечели много аплодисменти.
Никола Адамс, от отбора на домакините спечели златото при бокса до 51 кг. и зарадва своите почитатели с амбиция и стил. Нейното постижение заема седмо място в класацията.
Триумфиралият на 800 метра Давид Рудиша записа нов световен рекорд, а неговото представяне беше обявено за най-впечатляващото на Олимпийските игри от шефа на организационния комитет Себастиан Коу.
Няма как дори един зрител на стадиона да забрави изключителното бягане за 40.91 секунди, в което Рудиша демонстрира невероятна издръжливост.
Американската гимнастичка Габи Дъглас или “Летящата катеричка”, разплака Опра Уинфри, а президентът Барак Обама пожела лично да се запознае със спортистката, след като стана първата афро-американка със златен медал за САЩ в индивидуални многобой. Нейното постижение се нареди на девето място сред първите 20.
На десето място е отбелязана победата на Джеймс на 400 метра и първият златен медал за Гренада на олимпийски игри, но също толкова впечатляващ беше моментът след полуфиналната серия, в която той и южноафриканецът Оскар Писториус, първият олимпиец с два ампутирани крака, размениха състезателните си потници.

Първият атлет на Олимпиада с два ампутирани крака Оскар Писториус и победителят на 400 м Джеймс се прегърнаха и смениха потниците си след финала.


"Той е вдъхновение за всички нас", каза Джеймс. "За мен е чест да се състезавам срещу този човек. Трябва огромна доза кураж, за да правиш подобно нещо. Оскар е прекрасен човек и е време целият свят да погледне към него именно така, без никакви други мисли".
Веднага след десетката застана и Хамаду Джибо Исака. Той почти беше издигнат в култ, след като близо 20 хиляди зрители драха гърла за него по време на състезанията по академично гребане.
Дванадесети, след един час, 59 минути и 48 секунди плуване, колоездене и бягане, застанаха швейцарката Никола Шпириг и шведката Лиса Норден, които пресякоха финалната линия заедно. Дори имаше нужда от фото-финиш, за да бъдат разделени. В мъжката дисциплина пък ще се запомни моментът, в който британският златен медалист Алистер Браунли се здрависа с втория Хавиер Гомес от Испания... докато двамата лежаха почти безжизнени на земята.
Атрактивната церемония по откриване на игрите и по-скоро седемнадесетте тийнейджъри, спазващи мотото "Вдъхновение за цяла генерация", които запалиха над 200 медни венчелистчетаи и оформиха стебло в едно единствено горящо цвете, застана на 13 място по най-емоционални моменти.
14 позиция заема кралицата на седмобоя Джесика Енис, която разпали страстите, след като маркира истинското начало на игрите за домакините от Великобритания, за които заваля "златен" дъжд от медали.
Корейските стрелци с лък се наредиха петнадесети. Ки Бобае, Ли Сонджин и Чой Хьонжу победиха китайския отбор по стрелба с лък само с една точка, с което спечелиха седмия пореден златен медал за Република Корея от женския турнир. Картинката от стрелбата с лък, проведена на "Lord's cricket ground", беше толкова завладяваща, че успя да удиви дори и диктора на състезанието. "200-годишни лордове, на нас наистина ни харесва тук. Може ли да останем?", попита той след края на надпреварата.
16-годишната състезателка в плуването Е Шивън спечели два златни медала за Китай в Лондон, но нейното изключително представяне на 400 метра съчетано плуване ще остане в историята и на шестнадесето място по върховни мигове.

Юсеин Болт показва "мобот" жеста в чест на двете победи на Мо Фарах, първият атлет със злато от 5 и 10 000 мвтра за Великобритания.

Огромни тълпи от зрители задръстиха централните улици в Лондон, за да видят как Стивън Кипротич печели първото злато за Уганда на игрите. Бягайки рамо до рамо Уилсън Кипсанг и световния шампион Абел Кируи, Кипротич направи немислимото и се откъсна в последните метри, за да развее родния флаг на Олимпиада за първи път от 40 години насам. Неговата победа го поставя на 17-то място.
Осемнадесети поред остана първият олимпийски шампион от 44 години насам за Венецуела, фехтовачът Рубен Лимардо Обявеният за национален герой и също така получил най-високата държавна награда "Орден на Освободителя", обяви, че ще съхранява шпагата в скромния си дом в щата Боливар, където всеки желаещ ще може да й се наслади.
"Чудото Хой", каквото всъщност е Крис, проля сълзи от радост след спечелването на шестия си златен медал от колоезденето на олимпийски игри, с което стана рекордьор за Великобритания.
"В шок съм", каза той. "Опитвам се да се сдържам, но просто не мога. Мечтите ми се сбъднаха". Неговото постижение беше поставено на предпоследното място.

На прага на физическите сили, но не и на спортменството. Алистер Браунли и Хавиер Гомес след финала на трибоя.


На последно място, но не и по емоционалност се полага на корейския седящ протест. Плачещата корейка Шин Алам проведе близо едночасов седящ протест върху пътеката за фехтовка, преди да бъде изведена със сила от нея. На полуфиналите германката Брита Хайдеман победи Лам с 6:5 в последната секунда на продължението, а корейката претендираше, че при последния туш на съперничката й времето е било изтекло. Според правилата, при 5:5 Лам отиваше на финал. Тя беше наградена от МОК със специален медал.

 

Най-четено

Темите от "Спорт"

Етикети