АМ „Струма” погребва уникален древен некропол на заможни тракийски воини от племето агриани

Ние не пречиме на Бойко, той на нас ни пречи, ще легнем тук и няма да пуснем машините, обяви един от работниците, участващ в археологическите разкопки

Даниела Методиева
24.06.2012
размер на текста:

Уникален и единствен по рода си некропол в полето между дупнишкото село Делян и радомирското Дрен ще бъде погребан при строежа на лот-1 на АМ Струма. Гробницата е била ползвана от много заможни воини от тракийското племе агриани, а свидетелство за това са и откритите изключително ценни украшения от бронз и благородни метали от археолозите, които работят в момента там под ръководството на Филип Михайлов от Пернишкия музей.

Ръководителят на обекта Филип Михайлов показа обгоряло стъкълце, част от накита на тракийски воин.

Той обясни, че няма аналог на некропола между селата Делян и Дрен и в момента археолозите там коват историята на проучването на подобен вид гробове. Толкова богата колекция на съдове от 9-8 век преди Христа за пръв път се открива. Заради строежа на лот-1 на АМ Струма след 30-и юни археолозите трябва да са приключили и да напуснат обекта. След полагането на бетона и асфалта върху това място единственото, което ще остане от единствения по рода си некропол, са откритите предсмети, които ще бъдат изложени в Пернишкия археологически музей.

Урна, в която са положени останките от изгорян труп


„Това е един интересен, сложен и нелогичен обект, защото е пръв по рода си и няма друг, с който може да се сравни”, обясни Филип Михайлов
Пред журнаисти днес Филип Михайлов показа една от урните, в която са положени изпепелените кости на воин, както и едно стъкълце, част от накит, с който той е бил погребан. Само на няколко метра от мястото с металотърсач бе открито и копие на воин, по всяка вероятност поствено при погребението му.
При този вид погребения телата първо са били изгаряни извън некропола, а след това заедно с останките им в глинени съдове са били полагани заедно с ценните накити и тоалетни принадлежности. Досега са открити 10 такива урни с 10 похлупака които вече са в музея в Перник и предстои тяхната реставрация. Те датират от периода 9-8 век преди Христа.

Тези правоъгълни гробове правят обекта още по-сложен


Некрополът е уникален с това, че в него освен типичните овални гробове има и такива с форма на правоъгълник. Според Михайлов това е регионален некропол, в който не са погребвани воини само от едно селище. Той е различен и с това, че се намира в район, в който няма камъни, е бил изграден такъв огромен некропол. В него са ползвани червени дялани камъни от близката могила, но има и доломитови, чието находище е на около 4 километра в дупнишкото село Делян.
Древният некропол е ползван 5-6 века, за това свидетелства и развитието на ритуалите при погребенията, обясни още Филип Михайлов. През 8-9-и век тленните останки са били полагани в глинени съдове, а през 4-5-и век те били изсипвани върху подложни камъни.
Днес на обекта бе и професор Драганов, който също обясни, че подобен обект с такава огромна площ с дължина от 300 метра и широчина от 50 метра за пръв път се открива в България.

Този работник обяви, че ще легне тук, но няма да позволи да дойдат багерите.


Възмутен от факта, че този ценен за историята и поколенията обект ще бъде унищожен при строежа на лот-1 на АМ „Струма” бе един от работниците, нает да помага за разкопките.
„Ние не пречиме на Бойко, той на нас ни пречи. Ако трябва, ще легнем тук и няма да пускаме машините. Тъкмо се научихме да правим археологически разкопки, и сега трябва да си тръгваме”, обяви работникът.
И археолози и работници бяха на едно мнение- че при такъв уникален обект по-логичното решение е да се направи корекция по трасето на АМ „Струма” и да се запази древния некропол в този му вид.
 

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети