Екофондация №1 в света и ПП „Рилски манастир” откриха център за млади специалисти

Светлана Пилева-Блатска
08.05.2012
размер на текста:

Игуменът на Светата обител подари на директора на ПП "Рилски манастир" икона на закрилнака на българите св. Иван Рилски. Снимки: dennews.bg

Екофондация №1 в света- немската DBU и дирекцията на Природен парк „Рилски манастир” откриха днес Национален център за обучение на специалисти в защитените територии в подножието на Светата обител.
Начинанието получи благословия от игумена на Рилския манастир дядо Евлогий. Заедно с младия отец Макарий двамата прочетоха молитва за здраве и подариха икона, която да закриля проекта. Дядо Евлогий изказа радостта си, че именно в подножието на Светата обител много млади хора ще бъдат обучени да защитават и опознават красивата рилска природа.

Александър Битнер от най-мощната екологична фондация в света е убеден в успеха на прокта.


Още не проходил, центърът може да е спокоен за оцеляването си, тъй като университетът в Люнебург ще подпомага финансирането му наред със стратегическата подкрепа. Това обеща с усмивка преподавателят Дороте Люткен Мюлер. Тя благодари за благословията на църквата и не скри възхищението си от красотата на рилската природа.
„Убедена съм, че съвместната ни работа ще доведе до много полезни инициативи и натрупването на знания за екологията и опазването на околната среда от страна на младите хора”, обясни тя в кратко обръщение. „В Германия имаме едно правило. Колкото и важна да е темата не приказваме повече от 5 минути”, шеговито се обърна тя към гостите на събитието, сред които бяха и депутатът Емил Гущеров, кметът на Рила Георги Кабзималски и представители на други природни паркове.
Александър Битнер и Клаудия Домел, от немската екологична фондация DBU също пожелаха успех на проекта. DBU е най-голямата екологична фондация в света с годишен бюджет от 2 млн. евро.
„Нашата задача е да помагаме и да насърчаваме хората да обичат, и да се грижат за живите организми, както и да запазят културното си наследство. Уникалното тук е, че природният парк и световноизвестният Рилския манастир са разположени толкова близо един до друг”, не скри въодушевлението си Битнер.
 

Дороте Люткен Мюлер обеща, че университетът в Люнебург ще подпомага финансово и стратегически работата на центъра.

Иначе стегнатата по немски церемония не мина и без български народни танци. Децата от ансамбъла при читалище „Христо Ботев”-Рила, накараха гостите да заподскачат, а в съчетание с красивата зеленина наоколо и слънчевото време усмивките озариха лицата на гостите.
Младият ръководител на групата за народни хора Асен Колев, който е и настоящ танцьор на ансамбъл” Пирин” не спря гордо да следи своите възпитаници.

Дядо Евлогий и отец Макарий отслужиха молебен за успеха на начинанието.


Проектът се осъществи и благодарение на горско стопанство „Рилски манастир”. Лесничеите отстъпиха сградата в местността Пчелино, след като се настаниха в нова база в Рила.
Целта на центъра е да запознае хората с биоразнообразието и да обучи млади специалисти в нови умения за опазване на околната среда. Сградата, разположена до самия път Рила-Рилски манастир, разполага с 3 малки зали за обучение с по 20 места, мултимедия, видео и аудио техника.

Децата от читалището в Рила накараха сърцата на гостите да трепнат. В центъра са подредени експонати, както от невероятната природа, така и от бита.

Електронният екскурзовод- Cruso, който ще се предоставя за ползване е единствен в района и е разработен специално за разходки сред природата, като е приложим и за всякакъв вид туризъм.
Всеки, който е наясно с използването на GPS системи ще може да използва уреда и да опита нов маршрут. Умният Cruso разполага и с компас, за да не се изгубите, а докато се разхождате може да ви разказва историята и даденостите на природните обекти, през които минавате.
 

Най-четено

Темите от "Рила"

Етикети