Танов блокира скадове на „Лукойл”

DenNews.bg
27.07.2011
размер на текста:

С решение на шефа на Агенция „Митници” днес са блокирани два склада на „Лукойл” и те не могат да приемат и да изваждат продукция, тъй като не отговарят на изискванията на Закона за акцизите.
Прекратените лицензи са за управление на данъчни складове Нефтохим Бургас и Нефтен терминал "Росенец".
Пред БНТ Ваньо Танов обясни, че от направената проверка е констатирано, че уредите за отчитане на количествата горива са в несъответствие. „Когато измервателните уреди се приведат в съответствие, могат да станат съответни, да поканят на проверка агенция "Митници" и ако отговарят на изискванията, да им бъде възобновен лицензът”, обясни Танов.
На въпрос защо не се е съобразил с изискването на "Лукойл", които поискаха отсрочка за измервателните уреди, Танов отговори, че няма законово право да дава отсрочка. Във връзка с това дали ще има горива на пазара след запечатването на складовете, Танов заяви, че ако "Лукойл" не доставя горивата за българския пазар, те ще бъдат доставени от друго място и "на пазара няма да се почувства, убеден съм, недостиг на горива". "От цял свят ще се внасят горива. Свободна държава сме, със свободна пазарна икономика, така че всички пазари, които са и в ЕС, и в световен мащаб са отворени за нас, така че не виждам никакъв проблем", подчерта Танов.
За това дали не се опасява от луфт и дефицит на пазара на горива, Танов коментира, че няма такава опасност, информира БГНЕС. "Повече от 15 дни тече мониторинг и през този период има служители на агенция "Митници", които са на място в завода и поради липса на измервателни уреди, те вкарват данните ръчно и ги подават към агенцията. В момента не се допуска влизането на транспортни средства в завода и служителите трябва да осигурят запечатването на тръбата, която подава от "Нефтохим" към страната, тъй като те вече не са данъчен склад и нямат такива възможности да го правят", категоричен бе Танов.
На 13 юли 2011 г. Ваньо Танов заяви, че петролната рафинерия "Лукойл Нефтохим" може да остане без лиценза, който й позволява да работи като данъчен склад. Стана ясно, че в рафинерията не са монтирани задължителните измервателни уреди, които да отчитат точните количества горива, пуснати на пазара. По закон данъчните складове функционират на принципа: налози се плащат, след като стоките тръгнат към пазара. Така, на практика, ако няма измервателни уреди, всеки собственик на склад може да обявява каквито количества поиска и да си спести плащането на акциз, припомня БГНЕС.
На 22 юли от "Лукойл Нефтохим" заявиха, че ще монтират всички необходими технически съоръжения на складовете за гориво до края на годината. От "Лукойл" посочват, че са забавили поставянето на измервателни уреди заради мащабите и спецификата на бизнеса в комбината. Определеният от държавата краен срок - 26 юни бил прекалено кратък.
 

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети