Живеещите на няколко централни улици в Дупница скочиха срещу ресторанта на общинския съветник от бизнес листата и собственик на частната болница в града Ени Лефтеров. Разширяването на ресторант „Рилски езера”, което тече в момента, съвпадна и с отнемането на единственото кътче за отдих на квартала, където вече е монтиран талашитен павилион. Двете последни предизвикателства към търпението на хората на улиците „Дунав”, „Раковски” и „Св. Иван Рилски” ги принудиха да сигнализират не само общината, но и РДНСК, полиция и РЗИ.
Жалбите им все още чакат отговор, но въпреки напрежението в квартала, строителните работи и на двата обекта продължават.
И до започването на разширяването на ресторанта, хората многократно са търсили съдействие през годините за прекратяване на шума от живата музика и купоните до късните часове на деня и други негативи, но козирката се оказа черешката на тортата.
„От години сме принудени да търпим музика до 2-3 часа през нощта. И то не музика, а пиянски викове и чалга. Дворовете ни са превърнати в паркинги и тоалетни. Асфалтът беше разбит и вече не смеем да пускаме децата и внуците ни да си играят. За да влизат бусовете и линейките, които зареждат храна за Спешния център и болницата от ресторанта, беше разбит и прага на двора, който поне малко от малко спираше нахлуването на външни коли, убиваше скоростта и бяхме спокойни за децата си. Миризмата от кухнята се разнася, въпреки че преди време беше поставена тръба за вентилация. Сега по тази тръба се стича мазнотия и не може да отваряме порозорците си, да простираме на терасите, защото вонята е нетърпима. Когато минаваме отдолу се случва да ни пръска мазнина”, обяснява Жана Коларова.
Заради новия навес на ресторант "Рилски езера" са зазидани прозорците на 5 мазета. Хората от блока не са дали съгласието си за изграждането му. |
Двете кооперации разположени над самия ресторант, са най-засегнати, но всъщност потърпевши има и на съседната улица „Дунав”.
„Нашата канализация е правена за жилищен блок, а не за ресторант. През годините многократно сами сме викали и заплащали прочистването й. И ето така пенсионерите заделяха пари, за да чистят канализацията на бизнесмена. След това собственикът реши да се включи в канализацията на „Дунав” и сега проблеми има и при нас и при тях”, добавя и Юлия Тръпкова.
Улицата и част от двора все още си стоят разбити от разкопаването за изграждането на новата връзка, но това е най-малкия проблем, защото при дъжд в мазетата на три от къщите на „Дунав” извират вода и фекалии.
При почистването на канализацията на блока над ресторанта, са вадени дори бутилки от алкохол, парцали и кофи с мазнотии.
Изграждането на новото уширение на ресторанта според хората е напълно незаконно. Първо защото по закон собственикът трябва да получи разрешението на съседите си, за да предприеме строежа. Такова разрешение е било поискано, но хората не са дали съгласието си. Въпреки това строежът вече върви под пълна пара. Заради него беше разбита и част от инфраструктурата на самата улица „Св. Иван Рилски” и по точно няколко циментови саксии със зеленина.
След като проверили на място в общината, хората се уверили, че нито новата козирка, нито новият павилион фигурират в плана на града, нито пък имало проекти за тях.
„Трябва да се намеси и пожарната, защото в момента прозорците на пет мазета са затворени от собственика на ресторанта и вътре се образува конденз, няма вентилация и има опасност въглищата да се самозапалят. Сложени са някакви тръби, но те не осигуряват достатъчно проветрение”, обясняват още хората от блока.
Те искат намесата и на шефа на Регионалния здравен център в Кюстендил д-р Христо Кознички, заради наличието на хлебарки и съмнителното качество на вентилационната система.
Тази тръба би трябвало да отвежда миризмите от кухнята. Миризма обаче се разнася, а мазнотиите се събират в кофа. Когато се препълни обаче пръска минаващите. |
„Та в този ресторант се готви и за частната болница, а щом в домовете ни идват хлебарки, за каква хигиена говорим. Остатъците от манджите и мазнините се хвърлят направо в канализацията и за това имаме проблеми. А наглостта стига до там, че вместо през лятото да се включват климатиците, персоналът отваря прозорците и вратите, и музиката кънти сякаш оркестърът ни свири в домовете”, обясняват още потърпевшите.
При подаването на сигнали до полицията за шум далече след разрешените от общинската наредба часове, полиция и община си прехвърляли топката. Затова й жалбата на дупничани беше депозирана и до началника на РПУ-Дупница Борислав Динев. За последния случай от нощта на 17 срещу 18 юни, когато са подадени няколко сигала до полицията от там обяснили, че кметът е рарешил купонът да продължи до по-късно.
Днес обаче Атанас Янев каза, че специално за шума хората трябва да търсят съдействие от РПУ, защото в целия си мандат бил издал едва 4-5 разрешителни са продължаване на работното време до 24 часа. Последното празненство обаче продължило до след 1 часа и едва след молба от потърпевшите и по настояване на полицията са били затворени само прозорците, за да се изолира музиката и виковете.
Емилия Крантова показва къде новия павилион застъпва пожарния кран. |
„Никой не иска да взима бизнеса на тези хора, но да си направят инвестиции за изолация на шума, за канализация, за хигиенните условия. Децата ни пораснаха в страх да не се бутнат в някой пиян докато пикае по двора, пръскаме срещу хлебарки, плащаме за отпушването на канализацията, търпим музиката. Даже и балконите си мием с парцал, а не с вода, цветята поливаме внимателно и нощем за да не пречим на ресторанта и другите заведения. Но срещу това получаваме само повече поводи за стрес в собствените си домове, а сега внучетата ни не могат да идват на гости”, казват още хората. В подписка събрана само за няколко часа са се включили 59 човека от квартала, но казват, че ако трябва ще съберат и повече.
Другият проблем е поставеният и набързо през почивните дни павилион на единственото място за отдих в квартала-уширение на тротоара на мястото където се засичат улиците „Св. Иван Рилски” и „Дунав”.
Пейките там вече са изрязани, отстранено е и дърво. Хората настояват павилиона да бъде премахнат, защото загрозява, спира достъпа до рампата за детски колички, велосипеди и хора с увреждания.
На всичко отгоре постройката застъпва противопожарен хидрантен кран, а отстоянието й от съседните тераси е такова, че има опасност да улесни крадците.
„Трябва да има по три метра от двете страни отстояние, а къде го тук? Нали крадци ще почнат да ни разбиват терасите. Ние като собственици имаме права и не е редно всяка плочка в града да се превръща в павилион, и то грозен. ГУМ и Евробазара стоят празни. Там да ги настанят тези търговци”, обяснява и Кънчо Страшимиров.
Единствените пейки в квартала за почивка и раздумка вече са премахнати. |
На разговор с кмета Атанас Янев хората получили отговор, че въпросното място е търговска площ. Днес пред медиите градоначалникът обясни, че няма намерение да премести павилиона, защото това било решено от Общински съвет. Янев не знае кой е собственик на павилиона, а на въпроса защо лишава хората от единственото място за почивка и срещи в квартала, забързан за столицата той отговори „че това не е единственото място за отдих”, най-вероятно визирайки реконструираните градска градина и парк „Рила”.
Той обясни още, че не павилионът ще бъде преместен, а пожарния кран, който е блокиран точно през средата. По данни на общината единственото нарушение в случая на будката е, че собственикът е получил разрешение да заеме 15 кв. м, а се е разположил на повече.
„Никаква търговска площ не е това, а площ за обществено ползване. Извинението на кмета беше, че тук имаше будка за вестници, но по план тя не беше на това място, а от долната страна. Една нощ група пияни обаче я добутаха до тук, за да направят място за масите на друго заведение. А и какви са размерите на будка за вестници и какви на тази конструкция, в която трябвало да има даже тоалетна. Та къде ще излизат тръбите?!”, пита и Васил Янев.
Новината пък, че новата будка ще бъде плод и зеленчук изправя на нокти още повече хората.
„Не стига, че на „Дунав” има само един контейнер, който се пълни с боклук само за часове, защото го ползват и ресторанта и магазини и други заведения, ами сега ще хвърлят и прокисналите домати и плодове”, казва и Йорданка Войнова.
„Надяваме се, че с този случай няма да затвърдим името на Дупница като „първия частен град” казват в жалбата си до РДНСК потърпевшите. А в жалбата до кмета питат в случая формулата „някой добре да печели за сметка на общия интерес ли играе”.
Рампата за инвалиди, велосипеди и детски колички реално не може да се използва вече. |
Повечето от потърпевшите са стари граждани и наследници на собствениците на разрушените по време на комунизма къщи, магазини и фабрики в центъра. Затова и се ядосват на това, че търговци и бизнесмени бавно, но сигурно превземат обществените пространства и превръщат домовете им в непродаваеми. „Най-после може и терасите и апартаментите да ни вземат, ако нещо им потрябват”, къде на шега, къде на сериозно казва Юлия. Кънчо Страшимиров обаче демоснтрира чувство за хумор: „Ще кръстим новата барака „Радецки”, защото плува по улица „Дунав”.
За семействата от квартала няма друг приемлив вариант освен премахването на павилиона и уширението на ресторанта и всички проблеми посочени от тях. За това те очакват и Районна прокуратура-Дупница да се семосезира.