Директорът на гимназията Елена Костадинова подари на Наташа Корольова икона на Свети Иван Рилски. Снимки: dennews.bg
„ Земята е красива и крехка планета и ние всички трябва много да я пазим. В нашата галактика със сигурност има и друга разумна цивилизация, а най-близкият полет, който можем да очакваме е този до Марс”. Това заяви при гостуването си в Дупница първият български косноват Георги Иванов, който бе гост в професионалната гимназия „Сергей Павлович Корольов заедно” с дъщерята на създателя на първия спътник и първия космически кораб Сергей Корольов професорът по медицина Наташа Корольова. Двамата бяха поканени от един от бившите директори на гимназията Олег Стефанов, а поводът бе 50 години от първия полет и 84 години от създаването на професионалната гимназия.
Внучката Маша и правнучката Елена също бяха поканени |
Заедно с Наташа Корольова бяха и внучката й Маша и правнучката Елена. Нейното гостуване в Дупница е четвърто, като последното е било преди 24 години. Това, което много я бе впечатлило днес е, че учениците от гимназията, носеща името на баща й, носят и значки с неговия лик и име. Наташа Корольова направи кратка презентация за живота на баща си Сергей Корольов, който е създателят на първата ракетно- космическа система, на първият спътник и първият космически кораб „Восток”, с който от космодрума Байконур на 12-и април 1961-а година в космоса излетя Гагарин. От Дупница Наташа Корольова си тръгна с икона на закрилника на българския народ Свети Иван Рилски, който й бе подарен от директора на гимназията Елена Костадинова. Наташа Корольова подари на училището сребърни гривни, плакети с лика на баща й, значки, знаменца и картички.
На кмета на Дупница Атанас Янев и председателя на Общинския съвет Явор Тодоров, който също бяха сред гостите, Наташа Корольова подари календари и ги покани на гости в Москва, като им обеща да ги разведе из всички по-интересни места.
Георги Иванов припомни, че ако не е бил Корольов, сега може би нямаше да има полети в открия космос и допълни, че освен на космически системи, руснакът е и конструкторът на ракетата Катюша, с която бе решен изхода на Втората световна война.
Интересна подробност около живота на Корольов се оказва факта, че по разпореждане на Хрушчов, той е работил в пълна секретност при разработването на космическите системи и дори на два пъти не е могъл да вземе нобелава награда за разработката на първия спътник и за първия космически кораб. Когато от комитета за връчване на нобеловите награди попитали Хрушчов кой е конструктора, той отговорил: „Целия съветски народ”. Заради дълбоката секретност, при която работел Корольов, той не могъл да присъства и при посрещането на Гагарин на Червения площад. Когато първият космонавт посетил завода, в който бил произведен кораба, той се срещнал с Корольов, но така и не разбрал отново, че това е неговият конструктор.
ОбС-шефът Явор Тодоров и кметът Атанас Янев получиха плакати и календари и покана за гостуване в Москва |
Първият ни български космонавт Георги Иванов сподели, че когато е излетял на 10-и април 1979-а година с кораба, конструиран от Сергей Корольов се е вълнувал, но е бил отлично подготвен на тренажорите. Особено труден за него е бил вторият ден от полета, когато основният двигател отказал и се наложило заедно с руския пилот Николай Рукавишников да ползват резервния двигател.
Сега първият български коснонавт е управител на малка авиокампания, която осъществява товарни полети в целия свят, а отскоро обучава и пилоти.