Максимално ефективно използване на полицейските сили ще бъде осъществено за предстоящите абитуриентски балове, съобщават от Пресцентъра на Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Приоритетно униформените те ще бдят за реда в районите на училищата, където ще се събират повече автомобили с абитуриентите, маршрутите на придвижването им и местата на баловете и тържествените чествания.
Организират се срещи с училищните ръководства и органите на местно самоуправление за съвместни действия при провеждането на абитуриентските балове и публичните прояви, свързани с честването на Деня на българската просвета и култура.
Проверяват се ресторантите, баровете, дискотеките и клубовете, като специално внимание се обръща на пропускателния режим за да не бъдат допускани хора с огнестрелно оръжие, агресивни, в нетрезво състояние или употребили наркотици. В тази връзка са проведени срещи и с ръководители на частни охранителни фирми, като е уточнено взаимодействието и своевременния обмен на информация с органите на полицията.
Засилен е контролът по отношение пренасянето, законната употреба и съхранението на огнестрелно оръжие, боеприпаси и пиротехнически средства, за да се избегнат инциденти и нерегламентирано използване на пиротехнически средства на обществени места.
Създадена е организация за безопасността и сигурността на движението по пътищата от региона. Активният превантивен контрол е насочен към организираното придвижване на абитуриенти и придружаващите ги преди и след приключване на баловете в нощните часове.
При организирани екскурзии, съвместно с училищата и организаторите се уточняват местата, където ще пребивават празнуващите и маршрутите за придвижването им. Служители на „Пътна полиция” извършват проверки за техническата изправност на автобусите и инструктират водачите.
Създадена е организация за документиране с видеокамери в дворовете на училищата и на превозването на абитуриенти. На водачите на автомобили, извършили нарушения, ще бъдат налагани санкции съгласно Закона за движение по пътищата.
Най-тежките пътни катастрофи с абитуриенти и съпровождащи ги през последните години са настъпили след края на баловете в ранните сутрешни часове, както и през следващите дни, при управление на автомобили от употребили алкохол, неправоспособни и движещи се с превишена скорост шофьори.
За да не се стига до пътни инциденти, отговорността е и на родителите, и на абитуриентите, и на техните приятели и близки. За да не се помрачават празниците, отправяме следните препоръки:
Към абитуриентите:
- Шофьорът ви да е трезвен и да шофира безопасно. Ако все пак не успеете да въздействате и той се изкуши от алкохола, не се колебайте да потърсите съдействието на приятели, роднини или близки.
- Не се показвайте от прозорците и люковете на автомобилите по време на движение, не размахвайте балони, бутилки, видеокамери и фотоапарати – това носи голям риск.
- След бала често възникват спонтанни предложения за продължение на празника, пътувания към други заведения, дискотеки, хижи, гостувания в домове и др. Често това е опасно и може да завърши трагично поради превишена скорост и неадекватност от повече емоции, рискови маневри, употреба на алкохол, отклоняване на вниманието на водача при веселбата в купето.
- Ако вие шофирате по маршрута към мястото на бала, в никакъв случай не употребявайте алкохол. Не се поддавайте и на провокациите за състезание с другите автомобили. Спазвайте правилата за движение – не превишавайте скоростта, не преминавайте при червен сигнал на светофара, не отнемайте предимство на кръстовище и др..
Към родителите:
- Дори да са правоспособни, за предпочитане е абитуриентите да не шофират.
- По-добре е зад волана да бъдете тъкмо вие или ваш близък приятел, когато пътувате от дома до училището, до дома на класния ръководител или до мястото на абитуриентския бал.
- Предупредете водача на автомобила с абитуриента и на другите съпровождащи го коли за засиления контрол за нарушенията и заснемането с видеокамери от полицията.
- Помолете вашите абитуриенти да не изключват мобилните си телефони и поддържайте периодично връзка с тях.