Бурни страсти се развихриха на сесията на местния парламент в Дупница заради читалищата. Общинските съветници отправиха остри забележи към читалищните секретари по селата за това, че не харчат както трябва парите, отпуснати им от държавата. Председателят на комисията по култура спорт и туризъм Емилия Червилова излезе със становище, че има значителни пропуски при харченето на държавните субсидии, като по-голяма част от парите отивали за заплати и много малка за развиване на културна дейност. Според Емилия Червилова в някои читалища парите отивали само за заплати и много малка част за културна дейност. Според нея разходите за заплати дори не съотвествали на реално извършената работа.
Иван Шопов се изяви като защитник, колежката му Емилия Червилова вдясно разкритикува читалищните секретари. |
Според Червилова на заседание на комисията читалищната секретарка на село Червен брег се държала много арогантно, когато й били задавани въпроси за слабата й работа. Сузана Рибарска й отговори, че тя е единствената, която е получила орден „Кирил и Методий” за своята работа.
Председателят на общинския съвет Явор Тодоров дори бе по-краен в изказването си, като заяви, че читалищата в селата Джерман и Червен брег дори ги няма на картата, а техните секретари Панталина Караманска и Сузана Рибарска получавали най-високи заплати от всички останали. Нещо повече, Явор Тодоров намекна, че е време и да се предприемат мерки за смяна на екипите там.
И днес на мушката се оказа Панталина Караманска заради това, че миналата година е броила от бюджета на читалището в село Джерман 1000 лева хонорар на фолкпевицата Ивена за участие на събора на селото. Вчера тези упреци бяха отправени от нея от двамата съветници от „Атака” Методи Стойнев и Милен Попов.
Чашата на търпението на Панталина Георгиева преля и поиска думата.
„Ако някои хора не знаят, че на картата съществува читалището в село Джерман, си е лично негов проблем. Искам и публично извинение от двамата съветници от Атака. Читалището в село Джерман е основано през 1926-а година, а тук чувам изказване, че не се знае за неговото съществуване. Вие дори не сте запознати със Закона за народните читалища, които са на подчинение на държавата и всички решения за харчене на парите се взимат от настоятелствата. Знаете ли колко пари сме дали и аз и кмета на селото Ангел Цветков за провеждане на различни мероприятия? Знаете ли, че нашите кукерски групи участват в различни фестивали и просляват цялата община. Ние правим уникалния празник Бабинден. Вярно е, дадохме тези пари за фолкпевицата, но това пожелаха хората от селото”, защити се Панталина Караманска и излезе от залата.
Упреците на атакистите, че читалището в село Бистрица „Светлина” и „Христо Ботев” в Дупница развива политическа дейност, бяха опонирани от техните председатели Симеон Симеонов и адвокат Йорданка Божкова. Юристката дори призова да бъде приет Етичен кодекс, който да забрани на общински съветници да петнят имената на техни колеги и граждани. Божкова попита и какво са направили двамата съветници от Атака за културата в Дупница през четирите години, в които са част от местния парламент.
С аплодисменти от читалищните секретари бе посрещнато изазването в тяхна защита на съветника от БСП Иван Шопов, който обърна внимание, че те нямат нищо общо с общината и парите им се отпускат от държавата. Шопов не пропусна и да се оплаче от тях, защото заради липсата на контакт с патриотичните съюзи, които той представлява, се било наложило откриването на ново читалище с такава насоченост. Неговият колега Георги Пехливански пък се обърна към колегите си с въпроса: „Айде кажете сега, кой от вас не е слушал фолкпевица, та сте тръгнали да упреквате читалищната секретарка от село Джерман?”.