Протести и шествия освиркват строежа на АЕЦ „Белене”

DenNews.bg
19.04.2011
размер на текста:

Протести и шаствия срещу строежа на АЕЦ „Белене” започват да кръстосват страната от 26 април. За 1 юни, когато трябва да се подпише договора за изцгаржаденто на централата Гражданският комитет против АЕЦ "Белене" ще организира национален протест в София, предаде БГНЕС.
На 26 и 27 април започват протести в Русе, а на 25-ти ще се състои поход от Свищов до Белене. Членовете на комитета настояват за среща с премиера Бойко Борисов, на която да представят аргументите си срещу проекта.
Икономистът Красен Станчев обясни, че България няма да има нужда от централата поне до 2025-та година. Според него, заради "Белене" ще бъдат засегнати доходите на над 115 хил. души. Това работещите в "Марица Изток", ТЕЦ-овете Варна, Русе и "Бобов дол" и техните семейства, доставчици и др. Жертва номер 1 на "Белене" според него ще бъдат 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Изграждането на системните връзки, които по закон за задължение на НЕК ще струва 4.2 млрд.евро. Ако се запази договорената цена за АЕЦ "Белене" от 4 млрд. евро и се вземат предвид тези разходи за системни връзки, цената на 1 kw/h ще бъде 8 евроцента. Ако пък се повярва на визията на управителя на "Росатом", че цената на електричеството от АЕЦ "Белене" ще е 6 евроцента на kwh – това ще е цена, равна на сегашна цена на електричество от "Марица-Изток"1, а загубите ще са малко над 8 млрд. евро.
Според Красен Станчев има две възможни тълкувания на твърденията, че централата ще генерира 100 млрд, евро доход: ако се генерира чиста печалба – цената на kwh от "Белене" би трябвало да бъде около 30 евроцента – с 33 % по-висока от цената на електричество от фотоволтаични централи; ако се има предвид просто доход, цената на kwh би трябвало да бъде 10 евроцента. Цената на сега най-скъпата ТЕЦ "Марица Изток" е равна на предполагаемата най-ниска цена на kwh от "Белене", при която обаче "Белене" работи на загуба.
В писмото на комитета се подчертава, че ако се запази делът от 51 % в бъдещата компания, общият размер на дяловия капитал не може да бъде повече от 1.5 млрд. евро, като всички други разходи и инвестиции се съотнесат към дълга, основно във вид на заемни средства от руската страна. Това ще принуждава българската страна да се съгласява с "допълнителни непредвидени разходи". В края на проекта е много вероятно НЕК да се окаже "приватизирана" от руска държавна компания, понеже сумата на дълга ще надвишава нетната стойност на текущите активи. НЕК, като страна по договора, ще отговаря с всички свои активи пред "Росатом". Възможно е руската компания да стане 100 % собственик на активите.
 

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети