Клиничните пътеки остават в историята от 2012 г.

DenNews.bg
11.04.2011
размер на текста:

Д-р Стефан Константинов

Болниците да получават определени бюджети, а не финансиране според извършена работа по клинични пътеки, предлага здравният министър д-р Стефан Константинов. Нововъведението може да стане факт през 2012 г., като за тогава се предвижда да започне постепенното въвеждане на диагностично свързаните групи, информира news.bg.
Отчитането на извършените от болниците дейности и контролът ще става по алгоритмите на клиничните пътеки.
Лечебните заведения обаче ще имат свобода да преценят дали да изпълнят всичко, записано в алгоритмите. Това означава, че ако лекарите преценят, че пациентът не се нуждае от всички процедури по пътеката, те няма да бъдат изпълнени.
Д-р Константинов прогнозира, че по този начин болниците ще спестят средства от извършването на излишни дейности. В същото време здравните заведения ще трябва да подават много точна информация на НЗОК за това какво правят.
Успоредно с това ще бъде извършено закупуването на ДСГ от Австралия, превеждането им на български език и обучението на кодировчици. От ведомството планират ДСГ да бъдат въведени пилотно само в няколко държавни университетски болници. След като бъде направен анализ какво се случва там, постепенно системата ще бъде въведена и в останалите лечебни заведения.
Според здравния министър е необходимо и продължаване на реформата в извънболничната и спешната помощ.
Работи се и по наредба, според която дейността на хосписите да се заплаща от НЗОК.
Днес стана ясно, че само пет болници са нарушили правилата за избор на екип. От края на януари до края на март над 5 300 пациенти са ползвали услугата „Избор на екип в болниците".
Петте болници - нарушители са Първа градска болница, Царица Йоанна, ИСУЛ в София, болница "Свети Георги" в Пловдив, многопрофилната болница в Благоевград и онкодиспансера в Шумен, съобщи БНР.
 

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети