Пропуск на прокуратурата в Дупница да бъдат призовани разпитани в досъдебното производство свидетели, бе причината да бъде отложено делото срещу шефа на „Мастра БГ” Димитър Шопов за присвояване на близо 11 000 лева от Агенцията по заетостта по проект за преквалификация. Според държавното обвинение Шопов е получил тези пари по програма за обучение на шивачки, издадени е сертификати от Гимназията по облекло, но реално обучение не е провеждано.
Шивачките идваха напразно за днешното дело, те ще дават показания на 16-и май. |
Един от наблюдаващите прокурори Михаил Крушовски се извини за техническия пропуск относно пълнотата на списъка със свидетели и поиска да не бъде даван ход на делото. Той и колежката му Оля Смилянова обясниха, че държат да бъдат разпитани всички свидетели в един ден. Така за петте шивачки, които бяха дошли за днешното заседание, за да дават показания, се оказа, че идването им е било напразно.
Младши юристът към Министерство на финансите Соня Петковска предяви и гражданси иск срещу Шопов. |
Защитата на Димитър Шопов настояваше да бъде даден ход на делото и да бъдат разпитани поне дошлите в съдебна зала шивачки, но съдия Димова уважи искането от страна на прокуратурата.
На днешното заседание се яви и представител от Министерство на финансите, което е ищец по делото. Младши юрис консултът Соня Петковска предяви и граждански иск за причиняване на вреда в размер на 10 299 лева и връщане на сумата заедно с лихвите за периода от извършване на престъплението до постъпване на сумата по сметката на финансовото министерство.
Докато в залата адвокати, прокуратура и съд умуваха да бъде ли даван ход на делото или не, пред съдебната зала чакаха три от шивачките, които вече са давали показания в прокуратурата и полицията, но се оказа, че са от групата на нередовно призованите. Те изчакаха търпеливо отвън колежите си в залата. Лили Борисова и Копринка Калича обясниха пред dennews.bg, че не са участвали в обучението, за което са усвоени близо 11 000 лева от Министерство на финансите. Нещо повече, едва в полицията те разбрали, че са им издадени сертификати със снимки, личните им данни, дори и подписи, които не са полагали.
От своя страна Шопов твърди, че няма никакъв пръст в цялата тази работа, защото призованите шивачки са работнички на бившето предприятие „Италия стил”, което е било наемател в сградата на „Мастра БГ”.
Според прокуратурата през 2007-а година директорът на “Мастра БГ” Димитър Шопов е учредил Културно-образователно дружество, което получило 11 хил. лева по проект за професионална квалификация на шивачки. На шивачките са издадени сертификати от Гимназията по облекло в Дупница, но на практика обучителните курсове не са проведени.
Това бе причината да започне разследване и за съучастие на ръководството на учебното заведение
В показанията си пред прокуратурата директорът на гимназията Маргарита Йорданова твърди, че училището й не е издало сертификатите. Тя е участвала в създаването на културно-образователното дружество и е предоставила на Димитър Шопов учебната програма за провеждане на курсовете по шевно производство, които не се провеждали в сградата на училището.
Разследването срещу Димитър Шопов започна през 2007-а година след шивачки от друга шивашка фирма „Италия стил”, която делеше с „Мастра БГ” една сграда, се оплакаха, че работодателят Огнян Найденов не им е внасял осигуровки в продължение на 3 години. След като Икономическа полиция се зае със случая и започна проверка на документите на обявената в несъстоятелност фирма „Италия стил”, откри и сертификати за професионална квалификация на 87 шивачки.
Разследването срещу Шопов продължи до лятото на 2009-а година, но бе връщано 4 пъти в прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения.