Приятел на Бербатов от детските години вае изящни форми с длето в ръка

Майсторът- дърворезбар Петър Поповски оцелява с работата си като автомонтьор в сервиза на брат си в Благоевград

Даниела Методиева
26.02.2011
размер на текста:

27-годишният Петър Поповски все още работи върху рамката за рисуваната икона на Свети Иван Рилски. Снимки: dennews.bg

В неговите ръце дървото оживява и следва послушно извивките, които вае с длетото. Но ако се опитате да го заговорите, ще ви бъде много трудно, защото веднага отклонява срамежливия си поглед встрани, като че ли всеки момент е готов да си тръгне. Не е от най-приказливите хора, които можете да срещнете, но творбите му говорят достатъчно вместо него.

Паното "Веселие" , до него е последната творба "Лозичка"


За изложбата си в Дупница, която ще продължи до 25-и март в етнографската къща Желювата къща, Петър Поповски донесе всичките си 22 дърворезби, сред които първата наречена „Цвете”. Нея изработил на 11-години, докато е бил в школата в старинния квартал „Вароша” в Благоевград. За да изработи първата си дърворезба, Петър Поповски избрал за материал дървото мура, което е по-меко и по-лесно за обработка като липата.

Дамите с удоволствие позираха с автора на изложбата.


„Ако дърворезбата е с по-финни орнаменти, тогава вече се използват орех и череша”, обяснява Петър Поповски. За всяка от своите работи авторът трябва да отдели най-малко 3 месеца упорит и най-вече всеотдаен труд, в който да вложи цялата си душа.
Всичките 22 свои творби майсторът-дърворезбар е изработил в дома си в Благоевград, където е работилницата му, в която има само един тезгях и инструменти.

Разпятието на Исус Христос.


Оказа се, че той е най-добрият автомонтьор сред дърворезбарите, защото помага в автосервиза на брат си Павел Поповски, който е един от най-добрите майстори на коли в Благоевград.
А каква е фирософията на Петър Поповски за живота и какво са за него парите, можете да разберете, ако се спрете пред паното му, озаглавено „Веселие”. На не е изобразен богатия човек, който е обърнал гръб дори и на слънцето, има всичко на трапезата си, но не може да се зарадва истински. Докато около него е пълно с бедни хора, чиито лица са озарени от усмивки и сред тях цари веселие.

Иконата на Свети Николай, изработена от няколко вида дърво.


„Най- хубавите творби се майсторят в бедност- изкуството, вярата и слънцето са вечни. Моля се хората да станат по- добри, че да отворят душите си за изкуството. Защото само на лош човек не му трябва изкуство, смята Поповски
Тъй като е вярващ”, Петър Поповски е изработил и икони на светци, като най-голямата е тази на Свети Николай, която е завършена преди 3 години. Тя е изработена от бял бор, череша и липа. Сред дърворезбите има и на Свети Иван Рилски, както и Разпятието на Иисус Христос. За много икони Петър изработва само рамки и на изложбата той показа последната, в която неговият приятел благоевградския художник Боби Маскръчки трябва да постави рисуваната икона на Свети Иван Рилски.

 Първата дърворезба на Петър Поповски- "Цвете"


Гордостта на Петър Поповски са и четирите емблеми на футболните отбори "Байерн", "Щутгарт" и "Вердер Бремен" и "Манчестър Юнайтед". Те бяха атракцията при откриването на изложбата и посетителите не пропуснаха възможността да се снимат с тях. Емблемите на „Байерн” и Шутгарт са изработени от липа, на Вердер от топола, а на Манчестър Юнайтед от бреза.

 Посетителите обърнаха по-голямо внимание на иконите..


Пред емблемите на известните футболни отбори пожела да позира и авторът им. А на въпроса коя му е любима отговорът бе, че е тази на Манчестър Юнайтед. А защо? Защото с Димитър Бербатов са отраснали в една махала и са ритали заедно футбол. И последва молбата за това да не се пише, защото щяло да прозвучи като хвалба.

Не остана гост на изложбата, който да не се снима до емблемите на извесните футболни отбори.


Все пак, стигнахме до консенсус. Оказа се, че Бербатов все още не знае, че негов съгражданин и съкварталец е изработил емблема на отбора му преди цели 3 години.
На изложбата в Дупница Петър Поповски представи и последната си дърворезба, изработена преди 2 месеца и озаглавена „Лозичка”.

 

 

Най-четено

Темите от "Общество"

Етикети