Шефът на частната болница в Дупница д-р Ени Лефтерво изиграл колегите си от общинската в Бобов дол „Д-р Стоян Сантев”, като изненадващо им отказал продължаване на договора за използване на микробиологичната лаборатория. Отказът на Лефтеров обрича болницата в миньрската община. С тази тъжна новина се прибраха днес в Бобов дол кметът Грети Алексова и заместникът й Николай Игнатов след среща с шефа на Здравната каса в Кюстендил д-р Матей Попниколов.
„Болниците са поставени в условията на война за пари от където се опорочава цялата реформа. След днешната среща с д-р Попниколов съм песимист за оцеляването на болницата ни именно заради липса на договори с микробиологична и патоанатомична лаборатория. Д-р Лефтеров категорично ни отказа да продължим да използваме микробиологията в частната в Дупница. От областната болница в Кюстендил първоначално казаха, че евентуално може да се подпише договор, но след това всички от Управителния съвет се изпокриха, което пак си е отказ”, обясни кметът Алексова.
„Принципът, по които работят Лефтеров и Попниколов, е да остане тяхната си болница.
Те не могат да се борят с областната в Кюстендил, затова мачкат и затриват нашата малка болница и общинската в Дупница. През цялото време, докато работехме с Лефтеров ние бяхме коретни, плащахме си за микробиологичните изследвания, въпреки финансовия колапс, в който е болницата ни. Лефтеров обаче накрая ни каза, че е вложил капитали и трябва да си ги върне. Но аз го питам, като закрие другите детски отделения, къде ще постила, за да настанява дечицата”, коментира за dennews.bg д-р Красимира Василева, управител на МБАЛ „Д-р Стоян Сантев” в Бобов дол.
По указание от Министерство на здравеопазването тя тичала до София, за да сключи договор с Националния център по заразни и паразитни болести за използване на микробиологичната лаборатория, но д-р Попниколов бил категоричен, че единствено лаборатории на територията на областта могат да обслужват болниците.
260 са леглата за трите болници-частната и общинската в Дупница и бобовдолската.
Според Алексова обаче за тях ще останат да играят само двете дупнишки заведения, тъй като от трите отделения които имаха шанс да работят в миньорския град оцеляват само това по физиотерапия.
Детско отделение няма да може да работи, заради липсата на договор с лаборатория по патоанатомия.
„Да, патоанатомичната лаборатория е от жизненоважно значение за лечението на децата...Не друго! Не дай Боже ако се случи най-лошото има ли значение дали ще използваме лаборатория в града, областта, София или Варна”, пита д-р Василева.
„За какво е нужно такава лаборатория за да работи детско, никой не може да си обясни, но така е записано. Държавата даде възможност на всеки патоанатом да сключва до 6 договора, ние за областта имаме двама, и ако имахме лаботратория всичко щеше да бъде наред. Тук отговорност носи и управата на болницата ни”, смята Алексова.
На въпрос дали здравният министър знае за случващото се в Кюстендил д-р Василева обясни, че вече няма доверие на никого.
„Не ни обърнаха внимание, когато казвахме, че трябва да се избегнат ситуации с конфликт на интереси. Министърът на здравеопазването Д-р Костантинов е бивш шеф на болницата в Кюстендил...Д-р Попниколов е от частната болница. Затова всичко се прави в полза на частната болница в Дупница и областната”, е мнението на д-р Василева.
Въпреки песимистичното настроение в Бобов дол д-р Василева заяви, че е готова на война и ще подкрепи напълно колегата си д-р Таушански. „Защото нашите хора се лекуват в общинската болница в Дупница. Защо им е нас да затриват-колко пари ще донесе това на частната болница? Но д-р Таушански има пълната ми подкрепа”, заяви още тя.
Освен детско отделение без шанс за оцеляване е и вътрешно. За физиотерапията все още има надежда, но и там клиничните пътеки ще са 1-2.
„Има няколко варианта, готови сме и на съдебни битки.
Първият вариянт е приватизация за 1 лв., другия е болницата да стане филиал на друго здравно заведение.
Но за всяко решение трябва одобрение на ОбС”, каза още Алексова.
Д-р Ени Лефтеров: Болници като
бобовдолската източват Касата
„Всички болници са конкуренция затова няма за какво да ми се сърдят колегите. Дори и да бях подписал договор, по клиничните пътеки, които изискват микробиологична лаборатория е записано, че тя трябва да е в района на болницата, а ние не сме в Бобов дол. Не набърквайте д-р Попниколов и д-р Лефтеров, защото точно такива болници като тази в Бобов дол източват касата. Тази болница отдавна не работи и не съществува”, коментира за dennews.bg д-р Лефтеров. По думите му всички кадърни лекари от миньорската община вече са на работа при него.
„Що се отнася за Алексова тя не знае къде е. Аз преди време още й казах, че болницата им няма как да съществува и да се издържа”, добави още той.
За разлика от общинските болница в Дупница и Бобов дол в частната болница са спокойни за бъдещето си. По 120 клинични пътеки ще работят лекарите от 9-те отделения.