2011 г. донесла по-малко бебета

DenNews.bg
28.12.2011
размер на текста:

През тази година в България са се родили по-малко бебета в сравнение с 2010 г., което ще доведе до намаляване на раждаемостта до нивото от 2004 г.съобщиха от Националния статистически институт. Според предварителните данни най-висока е била раждаемостта в Сливен, София и Варна, а най-ниска - в Кюстендил и Видин. Друга тенденция е, че повече раждания има при жените във възрастовата група 30-39 год. Нараства броят на извънбрачните раждания, както и на многоплодните. През последните пет години раждаемостта в България е близка до средната за европейските страни. Детската смъртност у нас намалява, но въпреки това е по-висока спрямо страните в ЕС.
Това съобщи Магдалена Костова - началник на отдел "Демографска статистика" в Националния статистически институт (НСИ), на пресконференция днес.
Очакванията са новородените през 2011 г. да бъдат с около 5000 по-малко спрямо 2010 г., когато са регистрирани 75 513 живородени деца, които пък са били с около 5 хил. по-малко спрямо предходната 2009 г.
Според данните на НСИ след 1950 г. започва трайно намаляване в броя на ражданията, като тогава коефициентът на раждаемостта е бил 25,2 промила, най-ниското му равнище е достигнато през 1997 г. - 7,7 на 1000 души, информира vesti.bg
Постепенно увеличаване на броя на живородените деца започва едва през 2003 г. и от 2007 г. тя се установява на нива около 10 промила, т.е. само за половин век тя намалява повече от два пъти.
Резултатите от проучване между 1200 бъдещи и настоящи майки, сочат, че независимо от проблемите в здравната система у нас, 47% от тях са доволни от медицинските грижи, които са им предоставени по време на бременността. Неудовлетворени са 17% от анкетираните.
При избора на болница за раждане, освен професионализмът на лекари и акушерки, според участниците в анкетата, най-важно е доброто отношение на медицинския екип (посочен от 52 процента), което изпреварва критерий като материално-техническата база, за който са гласували 31 на сто от жените.
На трето място - 17 на сто, сред най-важните фактори при избора на родилна клиника е възможността раждането да протече максимално естествено, без излишни медицински интервенции.
На въпроса кое е най-доброто място за раждане, 71% от анкетираните са на мнение, че това е българската болница. 25 на сто обаче категорично биха избрали да родят в болница в чужбина. За 5 процента пък най-подходящото място за раждане е у дома.
 

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети