За разлика от българското правителство, американският посланик Джеймс Уорлик вярва, че учените от БАН имат капацитет за достижения в науката не само на европейско, но и на световно ниво. Наред с добрата оценка Уорлик отправи покана към българските учени за съвместна работа със САЩ в областта на нанотехнологиите.
„САЩ са водещи по отношение на нанотехнологиите в света и ние искаме България да се присъедини към нас и да работим заедно за развитието на тези технологии ”, каза Уорлик, след като се срещна с председателя на БАН акад. Никола Съботинов.
Днес се проведе кръгла маса, заедно с изтъкнати наши учени, на която бяха представени нанотехнологиите и новите възможности за технологични ниши.
Посланикът подчерта, че най-важната област, която трябва да задълбочи партньорството, е именно областта на нанотехнологиите и изтъкна добрите традиции на България в науката като цяло и по-конкретно математиката и инженерството. „Очакваме България да се изяви като водещата европейска страната в тази сфера”, добави Уорлик.
По време на кръглата маса в БАН недолюбваните от правителството и по-специално вицпремиера Симеон Дянков „феодални старчета” представиха български разработки, сред които робот за нано и микроманипулации; върхова технология за електроовлакняване; технология за свръхтврърди нанокомпозитни покрития за индустриални приложения; фотокатализ, прилаган за очистване на въздух и води.
Особено интересна беше демонстрацията на електроовлакняването, подготвена от учените от Института по полимери от БАН - чрез директно електроовлакняване върху наранен участък от ръката на пациент се създава покривка, която наподобява паяжина и е биологично поносима лечебна превръзка с много добър терапевтичен ефект, тъй като осигурява пренос на кислород.
Шефът на БАН акад. Съботинов представи приноса на българските учени и нашите институти за развитието на нанотехнологиите в света.
Той изтъкна, че след преструктурирането на Академията на това направление в българската наука е отделено значително място.
Съботинов подчерта и активното участие на наши учени в международни проекти и научни форуми в областта на нанотехнологиите, както и българския принос, изразяващ се в брой патенти.
Само за 2009 г. например имаме 15, от които 12 са на БАН, уточни Съботинов. Имаме 19 научни продукта, готови за приложение, от които 18 са на БАН, похвали се още академикът.
Уорлик залага на учени от БАН, кани ги за съвместна работа със САЩ
15.12.2011
Най-четено
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- Затворът в Бобов дол приютява за празниците македонец, попаднал в Австрия на полицай под прикритие при крупна сделка с наркотици
- След отправена заплаха за убийство: Вкараха в ареста 67-годишен от дупнишкото село Самораново
- 18-годишна прати в болница спътниците си след удар в крайпътно дърво и обръщане по таван в канавка
- 52-годишна дупничанка е с изгаряния след взрив на газова бутилка
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Иранската революционна гвардия затяга контрола върху износа на петрол от Техеран
Темите от "Страна"
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Депутатите днес пред тежък избор: Да приемат или не да ги тестват за алкохол и наркотици
- Шофьор изгоря след удар на кола в бетонна стена, установяват самоличността му
- Поляк опита да внесе у нас 283 200 евро, увити като сандвичи
- Националната следствена служба разследва инцидента със загиналите жп работници край Бойчиновци
- Бизнесмен е държан в плен, докато не прехвърли бизнеса си
- Ремонтна машина премаза на релсите двама работници