Съдия и прокурор се спречкаха по дело в Дупница срещу шивашкия бос Димитър Шопов

Даниела Методиева
07.11.2011
размер на текста:

Съдия Илиана Димова и прокурор Оля Смилянова се спречкаха по време на поредното заседание днес по делото срещу шивашкия бос Димитър Шопов. Той е привлечен като обвиняем за присвояване на 11 хил. лв. от държавата по проект за преквалификация на 87 шивачки. Според обвинителния акт в периода от 28-и декември 2004 година до 1-и януари 2005-а година в условията на продължаващо престъпление, изпълнителният директор на „Мастра” БГ ООД Димитър Шопов е присвоил пари, собственост на Република България. Това е станало, като той е учредил Образователно културно-просветно дружество с гимназията по облекло в Дупница.

 


До конфликта между двамата магистрати се стигна заради коментарите от стана на прокурор Смилянова по време на разпита на една от 8-те шивачки, които са призовани като свидетели.Съдия Димова реагира остро и отправи забележка към прокурор Смилянова, че се държи непристойно. Тя от своя страна реагира и обясни, че коментарите й не са имали никаква връзка с разпита на свидетелката и че са били по съвсем друг повод.
На днешното поредно заседание показания дават 8 бивши работнички от шивашкото предприятие, като от тях трябва да стане ясно дали са участвали във въпросното обучение. Според показанията им в полицията и тези, които дават днес в съда, те не са знаели, че участват във въпросния проект и не им е известно как и по какъв начин са им издадени след това сертификати за завършен курс на обучение.
На днешното заседание не се явиха като нередовно призовани или живеещи извън страната 7 свидетели, а за един от служителите в Агенцията по заетостта стана ясно, че не работи там от 2009-а година.
И днес Димитър Шопов твърди, че изнесеното в обвинителния акт няма нищо общо с него, защото на практика той няма пръст в цялата тази работа. Въпросният проект за преквалификация на шивачките бил дело на фирма „Италия стил”, която по това време е ползвала под наем помещения на шивашкото предприятие „Мастра БГ” ООД и неговата роля се заключавала само в това да бъде техен наемодател.
На заседанията досега показания дава и директорът на гимназията по облекло и стопанско управление в Дупница Маргарита Йорданова, която е предоставила учебен план силата на сключен договор. Тя отрече да е поставяла подписа си под сертификатите, не е била и член на изпитна комисия. Нейният ангажимент по този проект е бил само да осигури учебния план, за което получила и известна сума пари срещу ордер. Извън това, отношенията им с Шопов официално фигурирали в договора им за обучение на ученици на гимназията по облекло, които да посещават базата на „Мастра БГ” ООД.
За това как е станало възможно тези свидетелства да бъдат издадени дори и без знанието на самите шивачки, известна яснота внесе друга свидетелка по делото Снежана Йорданова, която обясни, че докато е работила в Мастра БГ в отдел Клиенти, един ден при нея дошъл специалист от IT отдела, който й обяснил, че ще ползва нейна снимка, за да види как ще стои на текстови файл.

Разследването срещу Димитър Шопов и образуваното по-късно дело срещу него стана случайно, след като през 2007-а година шивачки от предприятието Италия стил се надигнаха заради неизплатени в продължение на 3 години осигуровки. По време на проверка на икономическа полиция в Дупница, разследващите се натъкнали и на въпросните свидетелства за преквалификация.
 

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети