Инвестиция от 30 млн. евро дава на Дупница алтернатива на регионалното депо в Кочериново

Завод за изгаряне на битови отпадъци с испанска технология и немски опит чака благословия от ОбС

Десислава Панайотова-Янкова
24.01.2011
размер на текста:

Явор Тодоров разглежда проектът на испанските инвеститори. Снимка: dennews.bg

100% испанска инвестиция за близо 30 милиона евро дава евтина алтернатива за решаване на проблема с депонирането на битвовите отпадъци в Дупница. Според общинарите проектът за изграждане за завод за изгаряне на отпадъците на терен до самото градско сметище има много повече предимства от досега обсъждания вариант за включване на Дупница в регионалното депо, което трябва да се изгради в Кочериново за нуждите на 11 общини от Югозапада.
На предстоящата си сесия на 27 януари ОбС трябва да даде принципното си съгласие за реализиране на инвестиционното предложение от страна на „Солверд Реноваблес България”.
„Най-доброто е, че заводът ще бъде изграден със 100% финансиране от страна на инвеститора. Общините трябва да намерят начин за елиминиране на битовите отпадъци, а варианта с тази инсталация е най-изгоден, както от страна на опазване на природата и здравето, така и от страна на такса „смет”. Ако остане вариантът за участие на общината в регионалното депо в Кочериново това означава, че към такса „смет” трябва да се добави още един промил за депониране, т.е. за преозването на боклука. Всичко това ще оскъпи услугата за гражданите. А с евентуалното изграждане на завода това няма да се наложи”, обясни председателят на местния парламент в Дупница Явор Тодоров.
Освен това в докладната, внесена от кмета Атанас Янев, е записано че осъществяването на такава инсталация ще доведе до осъществяване на цялостно управление на отпадъците на територията на общината и ликвидиране на старите сметища.
„В процеса на работа боклукът ще се отсява, но няма нужда от предварително разделяне и сепариране. В завода ще се изгаря всякакъв отпадък, без да се отделят отрови в природата, включително мъртви животни и стари лекарства. При понижаване на дневните количества извозен отпадък пък ще се загребват вече депонираните боклуци в градското сметище”, обясни още Тодоров.
Освен че инсталацията ще осигури рекултивация на градското сметище, от изгарянето на отпадъците ще се произвежда ток. А крайният продукт на технологията, която испанските инвеститори са приложили в 180 подобни завода в Германия, е само електричество и вода, която се пречиства и може да се използва за промишлени цели или поливане.
Социалният ефект, който се очкава освен избягването на такса „смет” за граждани и фирми е и откриване на работни места, тъй като 90% от персонала ще е от Дупница и общината.
За изграждане на инсталацията е необходимо община Дупница да регистрира дъщерно дружество, което да извършва оперативните работи по проекта и мениджмънта, осигуряване на местоположението на инсталацията, учредяване право на строеж в полза на инвеститора, както и да одобри съответните проекти за изграждането.
Проектът, който не разчита на дофинансиране от българска страна или от Европейските структурни фондове, може да бъде реаализиран от 10 до 14 месеца.

 

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети