Eдин от наследниците на фамилия Величкови от родното село на свети Иван Рилски Скрино - Асен Величков, се върна към корените си. Бившият експерт по европроекти в Министерството на земеделието отглежда 250 овце и агнета в изоставения селскостопански двор на бобошевското село Висока могила. Преди година той купува имота от тогавашния му собственик - столичанина Виктор Малеев, и започва постепенно да го възстановява.
Този факт буди недоумение сред хората в Бобошево и околните села, които се опитват да направят сметка каква е файдата на този израсъл в София мъж и защо е решил да се захване с отглеждането на овце.
Бившият състезател по борба Виктор Методиев е местният д-р Хаус, той има книга с рецепти за мехлеми от 19-и век. |
Преди да се заеме с животновъдство, идеята на Величков била на това място да изгради фотоволтаична централа.
Оказва се, че цялата процедура около този вид проекти върви много тежко и тромаво и докато стане готов, Асен Величков, вместо да чака и имотът да пустее и да се руши, решава да се захване с отглеждането на животните.
Семейството на Асен Величков е в столицата и дните от седмицата дели между София и село Скрино, за да наглежда стопанството си, в което е наел на работа вече трима души от село Висока могила.
„Преди да се реша на тази стъпка, направих проучване на пазара и на квотите в Европейския съюз и установих, че на този етап овцете и млякото имат перспектива. Освен това тук има много красива природа, чист въздух и най-важното - храним се с истински неща. Когато съм тук и остана няколко дни, се сещам за София, която, разбира се, си има своите преимущества. Но като си отида там, бързам да се върна в село Скрино”, разказва Асен Величков, седнал в специално пригодена в двора на стопанството беседка, в която всеки гост има възможност да опита от приготвеното на място вкусно овче кисело мляко.
Валентин Василев, Борислав Цикловски и Виктор Методиев са първите трима работници в стопанството на Асен Величков. |
Тези овце се хранят само със сено и не им се дават никакви добавки”, казват работниците на Асен Величков. За да изхранва овцете, той е наел допълнително 300 декара общински пасища.
„Може да не сме най-добрите, но продаваме най-доброто.
Най-младият от работниците на Асен Величков е Борислав Цикловски, който е на 19 години и живее в село Висока могила. След като приключи работата му в стопанството, той сяда пред компютъра у дома и рови в интернет, за да пише с приятели в скайп и "Фейсбук".
Най-възрастният и с най-много опит в отглеждането на овце е 57-годишният Виктор Методиев, който е бивш състезател по борба в столичния клуб „Славия”.
За себе си казва, че разбира от отглеждането на овце, защото работата го е научила, та даже вече е и ветеринар.
„Знам лекове и мехлеми, за които някои лекари не са и чували. Имам си дори и книга с рецепти от 19-и век и те действат безупречно при всякакви ситуации. Неслучайно вече ме наричат тук Доктор Хаус”.
Третият от работниците на Асен Величков - 24-годишният Валентин Василев, живее в една от стаичките в стопанския двор. При Асен Величков той заработил и първата си заплата в живота.
Предишните „работодатели” на младия мъж, израсъл по домове, му „заплащали” само с храна.
Валентин Василев се чувства добре в стопанството, защото тук няма много хора. |
Валентин казва, че се чувства добре тук, харесва му много, защото не обича около него да има много хора.
Млякото от овцете Асен Величков предава в мандра, където изкупуват литъра за 80 стотинки.
Единственото нещо, което притеснява предприемача, е мнителността на хората в околността.
„Голям процент от тях не ме разбират защо съм се захванал именно с животновъдство и смятат, че тук нещо не е както трябва. Явно хората са обезверени от дългия преход и повечето от тях считат, че става въпрос за някаква кой знае каква далавера. Истината е, че аз съм научен от баща си да работя здраво. Болно ми е, че тези села така се обезкръвиха и няма млади хора, защото тук природата е уникална. Все си мисля, че ще започне и обратният процес на връщане към корените”, вярва Асен Величков.