Докато светът се опитва да разкрие тайните на закодираните знаци в очите на Мона Лиза и тайнствената й усмивка Сапарева баня се любува на българската Мона Лиза.
Българската Мона Лиза е в носия, но пак със загадъчна усмивка. |
Ако не вярвате отидете до малката зала на читалище „Просветен лъч” в курортния град и ще я видите. Там пенсионираният шлосер Бойчо Вучков изложи малка част от над 600-те си авторски картини.
Макар че може да подминете свенливата усмиква на българската Мона Лиза загадъчният й образ пак ще ви върне пред портета. Заради гиздавата носия и цветята в косите, които я приближават до топлотата и красотата на момите на Владимир Димитров-Майстора. И заради острите черти на лицето й, които събират в себе си устрема, чара, мъдростта и загрижеността на българката.
За изложбата си Вучков е избрал предимно маслени пейзажи. |
„Образът е събирателен. Не съм нарисувал един модел, а съм събрал чертите на много жени, които съм срещал в живота”, казва Бойчо и тихичко си признава, че завършеният портрет най-приличал на негова съседка от Сапарева баня. „Така се получи. Обичам реализма, но точно с тази картина исках да обобщя красотата на българката”, казва художникът. Да, художник. Въпреки че
никога не е учил рисуване и не се е занимавал професионално с изкуство.
Имал късмета обаче да попадне на добри преподаватели в кръжоците-първо в училище, а после и в „Кремиковци”, където работил 28 г. като майстор шлосер.
„Преподавателят, който най-много ми повлия е Славка Денева, чиито баща Борис Денев е бил главен художник на цар Борис Трети. И като ученик, и като възрастен използвах всеки уикенд и свободен ден да рисувам”, обяснява Бойчо. Така за 30 г. нарисувал над 600 картини. Не иска да ги продава, затова почти ужасено отговаря, че и настоящата му изложба не е с цел продажба.
„Искам хората да ги видят, като всеки автор, но предпочитам да останат за децата и внуците ми”, казва Вучков. Затова даже плевнята му се превърнала в галерия. „Ами търся им място на картините. Нали са ми като деца. В къщата, в плевнята...важно е да са близо до мен. Само три картини съм продал в живота си, но и до сега не мога да си простя”, добавя още той.
Но място намира и графиката с хазайката му от столицата. |
От 8 г. е пенсионер, но и сега трудно намира време за рисуване. „Защото лятото съм по полето, а през зимата все се намира някъде като майстор да ме викат”.
Въпреки че таланта си офирмил само в кръжоци Бойчо Вучков е участвал в изложби в Двореца на културата в столицата, в културния дом на „Кремиковци”, НДК. Картини е излагал даже на Централна гара в София. Сега е нетърпелив за пленерите, които се организират в Сапарева баня. Защото там може да обмени опит, идеи и творчески ентусиазъм с колеги от страната и чужбина. Обича почти всички стилове. Затова и в изложбата
до маслените пейзажи има графика с любимата му хазяйка от годините в столицата.
„Предпочитам най-вече реализма, авангардните неща не харесвам. За тази изложба съм подбрал предимно маслени картини, макар че имам и много акварел. Възхищавам се на българските художници”, обяснява още Бойчо.
Обиколил е света. Даже преди три години видял Мона Лиза в Париж. Не се присъединил към художниците по Сена обаче, защото предпочита да рисува на спокойствие у дома.
Това е картина космическа загадка. |
„Като видя нещо и го запечатвам в съзнанието си. Не е нужно да опъвам триножника и платното на поляната, за да нарисувам пейзаж. Още повече, че се занимавам и с фотография и имам натрупан голям архив. И със снимките се връщам към местности, които искам да нарисувам”, казва художникът.
На публиката е подготвил и една космическа загадка. Интересно платно, в което е съчетал жизнения път, образа на баба Ванга, образа на чаканата й наследница и образа на майката. Точно тази картина не е поставил в рамка, защото Космосът и животът са безкрайни.