100 000 подкупа месечно се дават на ниво пътна полиция у нас, съобщи Тихомир Безлов, експерт от Центъра за изследване на демокрацията по време на кръгла маса в НС. Темата на срещата беше "Корупцията и организираната престъпност в ЕС.
Миналата година е имало момент, в който масово полицаите отказвали да вземат подкупи, заради изтекла информация за вътрешна проверка срещу тези рецидиви, допълни Безлов в анализа си. Заедно с това се вземат масирани мерки на вътрешните отдели в полицейските служби в 27-те страни на ЕС срещу корумпираните служители, допълни той. В редица държави обаче, сред които и България, крупни криминални предприемачи установяват контрол върху назначенията в полицията и службите за сигурност, коментира Безлов. Посредници от типа на бивши полицейски офицери или агентите на службите за сигурност, адвокати и информатори, бизнесмени и политици могат да улеснят корупционния обмен с криминалните групи, се казва в анализа. Тези клиентелистки мрежи улесняват контактите и са типични за страни като България, Кипър, Гърция, Португалия и др.
Страните-членки на ЕС могат да бъдат разделени на седем клъстъра в зависимост от степента на тяхната уязвимост от корупционен натиск на организираната престъпност и способността на институциите да се справят с него. В първия - Дания, Финландия и Швеция страните успешно се справят, в последния, седми, България дели място с Полша и Румъния и резултатите там не са добри. В тези страни организираната престъпност най-активно използва корупцията, а институционалното противодействие е най-слабо. Най-мощният инструмент за въздействие от страна на организираната престъпност в ЕС е политическата корупция, а криминалните групировки упражняват най-силен натиск върху полицията и местната власт, подчерта Тихомир Безлов.
У нас границата между легалната и незаконната икономика е далеч по-размита от тази в повечето страни-членки на ЕС, посочи в анализа Тихомир Безлов.
В анализа се съдържат и редица препоръки на ЕК: разработване на независим механизъм за корупционен мониторинг, мрежа от независими информационни източници, разработване на инструменти за събиране на данни, изработване на индикатори, включване на алтернативни източници на информация и др.
Участници в дискусията бяха министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, председателят на ДАНС Цветлин Йовчев, председателят на вътрешната парламентарна комисия Анастас Анастасов, депутати, дипломати и експерти, информира БГНЕС.
100 000 лв. подкуп взимат пътните полицаи всеки месец
16.11.2010
Най-четено
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- Затворът в Бобов дол приютява за празниците македонец, попаднал в Австрия на полицай под прикритие при крупна сделка с наркотици
- След отправена заплаха за убийство: Вкараха в ареста 67-годишен от дупнишкото село Самораново
- 18-годишна прати в болница спътниците си след удар в крайпътно дърво и обръщане по таван в канавка
- 52-годишна дупничанка е с изгаряния след взрив на газова бутилка
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Иранската революционна гвардия затяга контрола върху износа на петрол от Техеран
Темите от "Страна"
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Депутатите днес пред тежък избор: Да приемат или не да ги тестват за алкохол и наркотици
- Шофьор изгоря след удар на кола в бетонна стена, установяват самоличността му
- Поляк опита да внесе у нас 283 200 евро, увити като сандвичи
- Националната следствена служба разследва инцидента със загиналите жп работници край Бойчиновци
- Бизнесмен е държан в плен, докато не прехвърли бизнеса си
- Ремонтна машина премаза на релсите двама работници