Уволнената шефка на културата в община Дупница пребори рака

Вергиния Чочева се сгоди за диджей от Пловдив, не иска да живее в родния си град, ще води дело в Страсбург срещу кмета Атанас Янев

Даниела Методиева
26.10.2010
размер на текста:

Вергиния Чочева, синът й Димитър и годеникът Александър живеят по-спокойно, след като стана ясно, че тя е победила рака. Снимка: dennews.bg

Уволнената шефка на културата в обшина Дупница Вергиния Чочева пребори рака. Последното изследване на апарата ПЕТ скенер във Варна е показало, че лечението й с радиоактивен йод 131 и хирурзите са свършили работа. След продължилата близо 2 години битка с коварното заболяване на щитовидната жлеза, тя се сгоди за диджея от Пловдив Александър Тодоров и иска да се мести от родния си град. Двамата са избрали да заживеят заедно в София, където според Вергиния Чочева и нейния годеник възможностите са далеч по-големи в сравнение с малкия град.
Засега Александър пътува от Пловдив до Дупница, където живее през седмицата. Неговата работа и ангажиментите му са такива, че е зает през почивните дни, когато е водещ на различни частни партита или в дискотеки.
През цялото време на лечението на Вергиния от рак в продължение на 2 години, той е бил до нея и е идвал на свиждане в онкологията в Дървеница, докато тя е била на лечение с радоиоктивен йод.
След като изгуби делото срещу община Дупница за уволнението й през 2008-а година, когато бе шеф на отдел „Култура”, Вергиния Чочева твърдо е решила да не се предава и да заведе дело в Страсбург.
„Знам, че за тези дела, когато бъдат спечелени, плаща държавата, а парите идват от обикновените занъкоплатци. Затова аз ще настоявам пред съда да бъде изправен кметът Атанас Янев и той да понесе персонална отговорност за всичко, което преживях след уволнението ми и точно в момент, когато състоянието ми беше най-тежко, а на сина ми Димитър му предстоеше и сърдечна операция”, категорична е две години след преживянато Вергиния Чочева.
Сега Вергиния си спомня за целия ужас, който е преживяла по време на лечението си с радиоактивния йод, когато е трябвало да стои затворена в една стая в онкодиспансера в Дървеница.
След като Вергиния Чочева загуби делото пред Върховния административен съд за уволнението й, тя е категорична, че е дискриминирана.
„Ако бях на обикновен трудов договор, а не държавен служител, нямаше да се стигне до тази ситуация. И това е така, защото в Закона за държавния служител не съществува казус, при който болни като мен да бъдат под закрила, както е по Кодекса на труда. Според този закон моето уволнение е законосъобразно и съдът поставони това решение, въпреки, че съдиите заявиха пред мен, че съм права и трябва да си търся правата, защото съм дистриминирана. Само след 5 дни същият този съд излезе с решение, че уволнението ми е законосъобразно по член 112 от Закона за държавния служител, който визира едногодишен изпитателен срок. Съдът ме дискриминира и аз ще приложа доказателства за това. Защото същият този съд преди време защити държавна служителка на ДАИ, която е била уволнена 2 пъти. Но за нея съдът е приложил разпоредбите на Кодекса на труда, като по този начин е запълнил празнината в Закона за държавния служител. Не се обърна внимание и на факта, че след откриването на рака на щитовидната жлеза, кметът ме остави без средства като ме уволни и преди операцията на сърцето на сина ми. Затова аз ще водя делото докрай, за да докажа своята правота”, категорична е Вергиния Чочева.
След като бе уволнена от кмета на Дупница Атанас Янев, Вергиния Чочева стана един от свидетелите срещу братя Галеви. Тя се яви и по делото за обида, което водят срещу тях общинските съветници от „Атака” в Дупница Милен Попов и Методи Стойнев, и по делото за рекет и организиране на престъпна група. Това, което Вергиния Чочева не може да преглътне е фактът, че Пламен Галев е обявил, че й е давал пари за лечение и сумата била около 2 000 лева. Същото изказване е правил и заместник-кметът Йордан Йорданов.
 

Вергиния Чочева бе шеф на отдел "Култура" в община Дупница. През 2008-а година тя получи заповед за уволнение от кмета Атанас Янев, който се позова на член 112 от Закона за държавния служител. Според тази разпоредба всеки назначен на трудов договор държавен служител може да бъде освободен без предизвестие, докато тече 1-годишния изпитателен срок. Това се случи точно, когато лекари откриха, че Вергиния Чочева е болна от рак и се наложи да бъде премахната щитовидната й жлеза. Вергиния се свърза с Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването, откъдето й оказаха пълно съдействие по време на лечението. Вергиния Чочева заведе дело заради уволнението си, което спечели на Окръжен съд, но на последната инстанция пред Върховния административен съд, загуби. Това решение тя смята за дискриминиране и е твърдо решена да продължи съдебната битка в Страсбург.

Най-четено

Темите от "Общество"

Етикети