Пловдив без блясъка на Панагюрското съкровище, само с печалба

DenNews.bg
12.10.2010
размер на текста:

Съкровището ще бъде в Пловдив два месеца. Снимка: bulphoto

Панагюрското златно съкровище ще се излага в най-различни музеи, защото принадлежи на всички българи, то е национално богатство и това е единствената постановка.
Това заяви в Пловдив при откриването на обновения Археологически музей зам.-министърът на културата Тодор Чобанов.
Панагюрското златно съкровище, което днес може да бъде видяно за първи път от 36 години в Пловдив, се превърна в "ябълката на раздора" между пловдивския кмет Славчо Атанасов и Министерството на културата и Националния исторически музей (НИМ). Скандалът избухна за това къде да бъде постоянната експозиция на съкровището - в Пловдив или в НИМ в София.
"Паметници от типа на Панагюрското съкровище са изключителна публично държавна собственост и само министърът на културата, с оглед на функциите на всеки музей, разпорежда кой паметник къде да бъде", заяви министърът без портфейл Божидар Димитров, който до влизането си в кабинета бе директор на НИМ, а в момента е в неплатен отпуск, цитиран от КРОСС.
В петък оригиналът на Панагюрското съкровище пристигна в Пловдивския археологически музей, а Славчо Атанасов и директорът на музея Костадин Кисьов заявиха, че уникалните златни съдове остават в постоянната експозиция и ще напускат музея само при участие в изложби в и извън страната. От Министерството на културата опровергаха тази информация с обяснението, че съкровището е предоставено на музея само за 2 месеца, след което ще бъде върнато в НИМ.
Междувременно Атанасов изпрати писмо до премиера Бойко Борисов с настояване съкровището да бъде оставено в града. Според кмета темата не е политическа, а пловдивска кауза, която са защитавали всичките му предшественици. По думите му, именно Пловдив е мястото и по-специално новият Археологически музей, където то да стои с пълен блясък. Кметът заяви, че именно в обновения музей е изградена единствена и уникална система за сигурност в цялата страна.
"Така съкровището ще е на сигурно място, а ще има и жива охрана както отвътре, така и отвън", уточни той.
"НИМ представлява всички музеи в страната. Когато е създаван, той е бил без експозиция, защото на практика неговите експонати са на базата на над 20 музея в страната", допълни Чобанов, цитиран от bTV.
Той обаче уточни, че Панагюрското златно съкровище ще остане в инвентарните книги на Археологически музей в Пловдив и в него ще се привеждат пропорционално всички приходи, когато то пътува.
 

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети